Instalační příručka

Požadavky a příprava

Instalace Edubuntu je snadná! Snažíme se proces instalace vysvětlit tak, aby Edubuntu mohl instalovat prakticky každý. Pokud se vám jakýkoli krok bude zdát byť jen nepatrně matoucí nebo těžký, neváhejte nás kontaktovat a my se pokusíme to napravit!

Požadavky systému

Pro instalaci

Procesor: 1 GHz nebo vyšší
Paměť: 512 MB RAM (doporučená 1 GB)
Disk: 20 GB volného místa na disku (v závislosti na zvolených možnostech)
Grafika: Pokud hodláte používat netbookové rozhraní, budete potřebovat grafickou kartu, která podporuje 3D akceleraci. Většina netbooků je podporována velmi dobře a neměly by nastat žádné problémy.

Pokud něčemu z výše uvedeného nerozumíte: Většina počítačů vyrobených v posledních 3 letech by měla vyhovovat, a mnoho starších počítačů také.

Pro instalaci LTSP serveru

Procesor: Core 2 Duo nebo Core 2 Quad je doporučené minimum. Slabší procesory budou také fungovat, ale na úkor výkonu.
Paměť: 512 MB pro samotný server a 256MB – 768MB RAM na každého klienta, v závislosti na náročnosti uživatele. Obvykle byste měli mít minimálně 4GB RAM na 20 uživatelů LTSP, a v ideálním případě alespoň 8GB. Můžete také použít tzv. lokální aplikace pro využití paměti tenkých klientů.
Disk: 20GB (v závislosti na možnostech zvolených při instalaci). Pro optimální výkon doporučujeme nainstalovat oddíl /home na rychlý disk, pro více informací o nastavení domovské části na RAIDu Vás zde odkážeme na poinstalační kapitolu.
Síť: LTSP může být velmi náročný na místní síť. Doporučuje se, alespoň 1 gigabitové připojení k serveru na každých 15 tenkých klientů a alespoň 100Mbit připojení k tenkým klientům (ze switche).

LTSP tencí klienti

LTSP umožňuje nastavit bezdiskové prostředí. Pokud nechcete LTSP server nastavovat, můžete tuto sekci přeskočit.

CPU: Intel i686 jsou kompatibilní procesory. Většina procesorů bude fungovat bez problému. Procesory Geode a starší VIA procesory nejsou podporovány.
RAM: Minimum je 128MB, lokální aplikace vyžaduji více paměti.
Síť: 100Mbps síťová karta, která podporuje PXE nebo podobné zavádění ze sítě.

Instalační média

Sekci stáhnout doporučujeme navštívit i pokud nemáte možnost si Edubuntu stáhnout sami, naleznete zde totiž i jiné způsoby jak Edubuntu získat.

Stažení Edubuntu

Budete potřebovat prázdný USB flash / pevný disk s kapacitou 4 GB nebo prázdné DVD pro zapsání Edubuntu obrazu.

USB disk

Pokud byste chtěli použít USB disk jako instalační médium, budete potřebovat již běžící Ubuntu, Kubuntu nebo Edubuntu a nástroj Tvůrce spouštěcího disku.

Klikněte na „Systém“, „Správa“ a „Tvůrce spouštěcího disku“. Po chvíli se otevře dialogové okno, které vám umožní připravit spouštěcí disk. Klikněte na „Další…“ a vyberte Edubuntu ISO obraz, který jste již dříve stáhli. V další části, zvolte USB disk, na který chcete zapsat, a klikněte na tlačítko „Vytvořit spouštěcí disk“. Pokud nemáte dostatek prostoru pro instalaci, můžete nejprve kliknout na „Smazat disk“ pro uvolnění místa.

DVD

Pro vypálení obrazu můžete použít svůj oblíbený vypalovací program. Pokud máte Ubuntu, klikněte na ISO soubor, který jste si stáhli pravým tlačítkem a vyberte možnost „Zapsat na disk…“ a postupujte podle pokynů. Případně se podívejte na návod.

Nastavení počítače pro bootování z média

Nyní, když jste si připravili instalační médium, je na čase říct počítači, aby jej použil. Když váš počítač startuje, měl by spustit připravené instalační médium. Pokud tomu tak není, restartujte počítač a při příštím spuštění stiskněte tlačítko „F12“, a vyberte medium. Počítač od počítače se toto tlačítko liší, bývá obvykle napsáno na displeji, které stisknout k dosažení tohoto cíle. Na některých počítačích, je možné spustit nástroj pro výběr stisknutím tlačítka Delete, nebo „F2“. To se také liší mezi výrobci počítačů. Pro více informací se podívejte do manuálu vašeho počítače nebo kontaktujte naši komunitu.

Pokud máte počítač od firmy Apple, budete muset při startu z DVD držet klávesu Alt od okamžiku kdy počítač spustíte. Počítač rozpozná Edubuntu DVD jako Windows CD, klikněte na něj a přistupte k dalšímu kroku. Pokud byste chtěli raději použít Bootcamp podívejte se prosím do návodu.

Instalace

Spuštění instalačního procesu

Vložte vybrané instalační médium a zapněte počítač. Pokud jste vše udělali správně, objeví se po chvíli obrazovka, která je ukázána níže. Po zbytek dokumentace instalace vás budou provázet snímky obrazovky. Pokud byste chtěli vidět detail některého ze snímků, stačí kliknout na náhled. Instalace (stejně tak jako systém) je v češtině (i když jsou zde anglicky psané snímky obrazovky).

Pomocí šipek na klávesnici vyberte jazyk a poté stiskněte klávesu Enter. Pokud má počítač méně než 1 GB RAM, zvolte možnosti volby „Instalovat Edubuntu“.

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet Edubuntu, zobrazí se vám Edubuntu Desktop. Chcete-li nainstalovat Edubuntu, poklikejte na ploše na ikonku „Instalovat Edubuntu“. Pokud jste zvolili „Instalovat Edubuntu“ pak se instalátor spustí automaticky bez sezení.

Výběr jazyka

Zbytek instalace by měl být intuitivní. Doporučujeme vám stejně si návod přečíst. Vyberte jazyk a klikněte na tlačítko Vpřed. Pokud byste chtěli, aby byl systém v průběhu instalace aktualizován, vyberte možnost „Stáhnout aktualizace při instalaci“. Tato funkce vyžaduje připojení k Internetu. Pokud byste chtěli přehrávat určité typy multimediálních souborů, nebo potřebujete další (nesvobodné) ovladače hardwaru, vyberte „Nainstalovat software třetích stran“.

Prostředí Edubuntu a rozdělení disku

V dialogu o možnostech Edubuntu, si budete moci vybrat volitelné doplňky, jako netbookové rozhraní (tzv. Unity) a LTSP. Unity je v Ubuntu 11.10 výchozím prostředím. LTSP transformuje počítače do terminálového serveru, pokud nevíte, co to je, pravděpodobně jej nebudete chtít.

Dále uvidíte seznam balíků roztříděných podle věku. Pokud víte, že některé balíky nebudete potřebovat není nutné je instalovat. Samozřejmě je později možné je doinstalovat (pomocí Centra softwaru).


V dialogu nastavení disku, si můžete zvolit, jak by mělo být Edubuntu instalováno. Edubuntu nainstaluje kompletní operační systém do počítače. Můžete si vybrat, zda nainstalovat Edubuntu vedle vašeho stávajícího operačního systému, vymazat celý disk a začít od nuly nebo pokud chcete o něco složitější nastavení, můžete zvolit pokročilý nástroj pro dělení disků a zadat vlastní dělení.

Náhled rozdělení disku a výběr časové zóny

Instalační program zobrazí změny, které se zapíší na disk. Prohlédněte si je a pokud souhlasíte klikněte na tlačítko Pokračovat.

Vyberte své umísťění. Všimněte si, že jsou místa rozdělena podle časových pásem, proto instalátor nemusí obsahovat vaše město. Pokud si nejste jisti, zvolte blízké město se stejným časovým pásmem (pro ČR je to Praha).

Výběr klávesnice a vytvoření uživatele

Vyberte rozložení klávesnice, které používáte. Všimněte si, že může být odlišné od vaší země nebo používaného jazyka. Pokud si nejste jisti, klikněte na tlačítko „Zjistit, rozložení klávesnice“ a instalátor si vybere správné rozložení klávesnice na základě vašeho vstupu.

V dialogovém okně uživatelského nastavení, budete vyzváni k nastavení správce systému. Uživatelské jméno nemůže začínat číslem a musí být pouze malými písmeny. Pokud uděláte chybu, instalátor vás bude varovat. Pro přihlášení do systému se doporučuje požadovat heslo.

Informační slidy v průběhu instalace

Zbytek instalace je automatický, a bude trvat 15 až 30 minut v závislosti na možnostech, které jste zvolili a na rychlosti vašeho počítače. Teď je ten správný čas uvařit kávu :). Pokud kávu nepijete můžete zhlédnou informační slidy, ve kterých vám formou jednoduché prezentace Edubuntu představíme.

Dokončení instalace

Když je instalace dokončena, můžete „Pokračovat v testování“ živého prostředí, nebo „Restartovat“ pro start nového systému.

Restart

Před restartem systému, bude instalační médium vysunuto a systém Vás vyzve k odpojení flash disku či vyndání DVD z mechaniky, poté zmáčkněte Enter a tím restartujte počítač. Pokud vaše grafická karta není správně podporována, můžete vidět ošklivou obrazovku jako na obrázku. Je to čistě kosmetické a nemá to vliv na fungování vašeho počítače a v dalších verzích to bude opraveno.

Pokud jste došli až sem, gratulujeme k úspěšné instalaci.