Jak na Edubuntu WebLive

Úvod

Edubuntu WebLive umožňuje spuštění omezené Edubuntu relace z webového prohlížeče. Jedná se o nástroj pro demonstraci některých základních schopnosti Edubuntu. Jedna relace může trvat maximálně 2 hodiny. Po uplynutí této doby je relace zničena a pro další relaci musíte znovu požádat.

Můžete v podstatě si ho představit jako Live CD, které používáte na internetu.

Příprava

Na mnohý systém, se pravděpodobně nebudete muset přípravit, na Edubuntu WebLive, ale v určitých případech může být nutné nainstalovat Java plugin. Je docela snadné, určit, zda budete Java plugin potřebovat. Pro zjištění navštivte WebLive stránku kde vyplňte požadované údaje (jak je popsáno v následující části). Pokud se zobrazí chybová zpráva, že nemáte nainstalovanou aplikaci Java, musíte aplikaci doinstalovat.

Instalace Javy je v každém operačním systému odlišná. V Ubuntu a jeho derivátech, k tomu budete potřebovat přidat repozitář Canonical zdroj partnerského softwaru. Pro více informací se prosím podívejte na dokumentaci Ubuntu repozitářů. Jakmile je repozitář přidán, jednoduše nainstalujte balíček sun-java6-plugin a restartujte prohlížeč.

Vytvoření uživatele v systému

Navštivte stránku Edubuntu WebLive a zadejte požadované údaje. Tím se vytvoří uživatel, který bude platný po dobu dvou hodin.

  1. Výběr systému Podle prostředí, si můžete vybrat mezi aktuální (stabilní) verzí Edubuntu nebo vývojovou (nestabilní) verzi Edubuntu. Pokud si nejste jisti, zvolte první z nich.
  2. Zadejte svoje jméno Nejlépe své celé jméno, bude použito během relace systému. Jméno může obsahovat pouze alfanumerické znaky a mezery (tzn. bez diakritiky).
  3. Zadejte svoje uživatelské jméno Zadejte uživatelské jméno, které budete používat pro přihlášení do systému. Uživatelské jméno by mělo být jedno slovo, vše malými písmeny, které nezačíná číslem. Příklady: splinky1, maryk, fifo1337. A samozřejmě bez diakritiky.
  4. Zadejte heslo Vyberte si něco, co si na několik dalších minut budete snadno pamatovat. Pro tento účel nepoužívejte důležitá hesla (např. heslo od e-mailu apod.), protože budou přeneseny přes nešifrované spojení. Do dalšího pole budete muset potvrdit své heslo.

Pokud vše proběhne v pořádku, začne Java dialog načítání, jak je znázorněno na druhém obrázku. Pokud vás aplikace upozorní, že nemáte nainstalovanou Javu, budete si muset Java plugin doinstalovat.

Přihlášení do systému

Nyní se otevře NoMachine NX klient. Je to program napsaný v jazyce Java, který vás připojí ke vzdálené relaci Edubuntu. Až vás program vyzve klikněte na „Continue“. Poté budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla, které jste zadali při registraci. Nezaškrtávejte políčko přihlásit se jako host, protože žádní hosté nejsou k dispozici.

Když se úspěšně přihlásíte, začne Edubuntu relace (do plno obrazovkového módu). Chcete-li ukončit relaci, klikněte na červený vypínací kruh v pravé horní části obrazovky. Kliknutím na odhlášení a potvrzením budete vráceni se do běžného sezení.

Doufáme, že se vám tato služba bude líbit!

Známé problémy

  • V současné době funguje WebLive správně pouze na PC s jedním připojeným monitorem.