Jak na LTSP Live


Úvod

LTSP Live je nástroj pro spuštění Edubuntu na bezdiskové stanici a to téměř bez námahy. Edubuntu DVD s funkcí nazvanou LTSP Live, vám umožní vyzkoušet nebo ukázat ostatním LTSP bez jakýchkoli trvalých změn v systému.

Poznámka: LTSP Live je dostupné pouze z Edubuntu Live. Na nainstalovaném systému je pro používání nutné nainstalovat LTSP. LTSP spustí server DHCP v síti zadaného rozhraní. Pokud jste připojení k větší síti buďte opatrní, pokud totiž náhodou spustíte DHCP server na zbytku sítě firmy či školy, způsobíte tím správci sítě potíže.

Jak to funguje

Edubuntu Live DVD je dodáváno s kompletní prostředím LTSP. Při výběru LTSP Live, se nainstalují a nakonfigurují některé dodatečné balíčky do vašeho systém. Pro použití této funkce je doporučeno mít alespoň 1 GB RAM volný. Vzhledem k tomu, optické mechaniky jsou poměrně pomalé, je dobrým nápadem spouštět Live LTSP z externího USB flash disku nebo externího pevného disku. V naší instalační příručce se dozvíte více informací o tom, jak v živém prostředí Edubuntu nainstalovat Edubuntu na USB media.

Použití

Spusťte Edubuntu z Live DVD nebo USB disku. Zvolte „Vyzkoušet Edubuntu bez Instalace“ a vyčkejte do načtení celého sezení.

Krok 1: V menu aplikace zvolte Ostatní a dále LTSP Live.

Krok 2: Vyberte síťovou kartu.

Výběr by měl být podobný jako okno výše. První síťovou kartou ve vašem systému je obvykle tzv. „eth0“ a druhou „eth1“. Ve výchozím nastavení bude používat druhou síťovou kartu, ale pokud máte nainstalovanou pouze 1 kartu, budete muset použít „eth0“. Pokud již na této kartě máte připojení k Internetu nakonfigurováno, a chtěli byste jej v průběhu LTSP Live použít na tenké klienty, pak byste mohli použít alias síťové karty zadáním „eth0: 1“.

Pokud již máte adresu na kartě nakonfigurovanou, bude nástroj vás varovat. To je užitečné, pokud máte dvě síťové karty, ale nejste si jisti, kterou kartu jste již nakonfigurovali. V tomto případě se budete moci vrátit na předchozí formulář a změnit nastavené možnosti, případně můžete varování odsouhlasit a tím ztratit stávající připojení k síti. Vzhledem k tomu, že se jedná o živé prostředí, budou změny platit až po restartování systému.

Po asi 2 minutách, v závislosti na rychlosti počítače, budete informováni o tom, že Live LTSP prostředí je připraveno k použití. Bylo to jednoduché, ne?

Dále, můžete jednoduše nastavit zavádění pracovních stanic ze sítě. Obvykle to můžete udělat stisknutím klávesy F12 během zavádění nebo stisknutím klávesy F2, F10 nebo delete (v závislosti na výrobci počítače) pro vstup do jeho nastavení. Pro více informací se podívejte do návodu počítače, nebo se neváhejte zeptat nás.

Ukončení LTSP Live

Pro ukončení LTSP Live jednoduše vypněte nebo restartujte počítač.